Селекція карпатських бджіл

Селекція карпатських бджіл в Закарпатті.

 Найвизначніша особливість бджільництва Закарпатської області полягає в тому, що на її землях до цього часу збереглися автохтонні (оригінальні, чистопородні) карпатські бджоли. Попри всі історичні складності еволюції місцевих бджіл, завдяки специфічній гірській місцевості та достатньо суворому гірському клімату, бідній кормовій базі, вижили та змогли успішно давати потомство тільки найбільш витривалі та адаптовані до таких умов місцеві карпатські бджоли.

ЗСП «Срібний край», як недержавна громадська організація пасічників Закарпатської області,  у тісній співпраці з Всеукраїнським об’єднанням матководів,  ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича»,  громадськими організаціями, місцевими пасічниками, державними установами та природоохоронними організаціями, фондами та ін. призвана максимально ефективно та цілеспрямовано опікуватися питаннями збереження та покращення місцевих автохтонних карпатських бджіл. Це завдання є одним з основних стратегічних завдань діяльності громадської організації, що згідно Статуту об’єднує всіх приватних і не тільки представників галузі бджільництва нашої області. З початком своєї діяльності в зимово-весняний період 2018 року ЗСП «Срібний край» організувала перший етап вкрай важливих навчально-освітніх семінарів для місцевих пасічників в різних районах області для інформування особливостей та переваг чистопородного розведення карпатських бджіл, виняткової важливості цього виду діяльності. В майбутніх періодах ця робота буде проводитись з залученням ще більшої кількості пасічників та доступних ресурсів.

Найбільш складним та інколи суперечливим питанням у цій масштабній роботі є якісна координація робіт з моніторингу породності пасік в масштабах області, розробка та цілеспрямоване втілення в життя місцевих (локальних) та обласних програм безпосередньо дотичних бо питань збереження карпатських бджіл:

 • Для цього на різних рівнях залучені до роботи фахівці та пасічники з більшості адміністративних районів області.
 • Проводиться організаційна робота з пошуку та облаштування пунктів контрольованого природного парування ( ізольованих гірських облітників).
 • Розробляється план та порядок використання облітників для досягнення максимального ефекту та користі для більшості пасічників, що проявляють активну громадянську позицію, небайдужі до долі місцевих бджіл, з якими працюють, і мають на меті спільними зусиллями зберігати та покращувати імідж карпатських бджіл.
 • Проводиться низка інших організаційних заходів.

Основні вимоги до створення пунктів контрольованого природного парування бджолиних маток в Закарпатській області:

 1. Задовільна географічна ізоляція місця розташування групи батьківських сімей та нуклеусів. За умови складного пересічного рельєфу місцевості з суттєвими гірськими утвореннями  відстань до найближчої пасіки по прямій повинна  складати не менше 3,5км,  при відсутності таких гірських утворень не менше 8-10км.
 2. Розташування території облітника на південному, захищеному від панівних вітрів схилі гори.
 3. Задовільний доступ до території облітника.
 4. Захист та охорона бджіл.
 5. Бажано обирати території для облітників з  висотою над рівнем моря, що не перевищують 700-750 м.н.р.м.

 

Спеціально створений Координаційний центр діяльності пунктів контрольованого природного парування бджолиних маток в Закарпатській області ті (що функціюватиме згідно затвердженого Положення про  свою діяльність) інформуватиме всіх  про перелік створених облітників, який племінний матеріал з якого пасічного господарства поставлятиметься на відповідний облітник для  забезпечення чистопородного трутового фону, яку кількість маток і в які терміни планово можна буде завозити  на територію облітника для проведення природного парування, хто буде відповідати за роботу відповідного пункту контрольованого парування.   Для якісної та своєчасної організації поставлених завдань,  висловлюємо прохання всіх зацікавлених пасічників звертатись до адміністрації ЗСП «Срібний край» для розміщення заявки на участь в роботі будь – якого заявленого облітника та складання відповідних домовленостей.

Перелік заявлених пунктів контрольованого природного парування бджолиних маток в Закарпатській області:

 1. с. Синевирська Поляна Міжгірського району  (ур. Ростока, 930м.н.р.м. ).                                                                                                                                                                                                           
 2. с. Колочава Міжгірського району  (ур. Сухар, 750м.н.р.м. ).
 3. с. Монастирець Хустського району (ур. Медвежий, 360 м.н.р.м. ).
 4. Мукачівський район (інформація не надана)
 5. Свалявський район (інформація не надана)
 6. Тячівський район (інформація не надана)
 7. Рахівський район (тривають організаційні заходи)

Умови використання пунктів контрольованого природного парування бджолиних маток:

 1. Подати заявку в усній, або електронній формі про своє бажання виставити певну кількість неплідних маток, або свою можливість виставити відібрану сестринську групу батьківських сімей в кількості від 5 до 8 сімей.
 2. Отримати дозвіл в електронній або письмовій формі на участь в проведенні природного парування визначеної кількості неплідних бджолиних маток у визначені терміни  на обраному облітнику.
 3. забезпечити повну відсутність випадкових трутнів в нуклеусах, що завозитимуться на територію облітника.
 4. Провести оплату послуг згідно прийнятих тарифів за кожну матку, що проходитиме природне парування  на облітнику.
 5. Погодити інші організаційні питання щодо розташування нуклеусів, їх транспортування та обслуговування.

 

З усіма  питаннями, що виникають,  звертатись до фахівців з Координаційного центру, функцію якого тимчасово виконуватиме адміністрація Спілки.